16 listopada 2010

Konferencja Regionalna Programu Rozwoju Bibliotek







Pierwsza Konferencja Regionalna Programu Rozwoju Bibliotek w województwie śląskim za nami. Na briefingu prasowym poprzedzającym konferencję dopisali dziennikarze (TVP Katowice, TV Silesia, TV Mysłowice, radio RMF FM, Polskie Radio Katowice, czasopismo Guliwer), z którymi zaproszeni goście, w tym Bogusław Śmigielski - Marszałek Województwa Śląskiego, mieli możliwość swobodnej rozmowy.
Konferencja Regionalna rozpoczęła się od niecodziennego wydarzenia jakim było wręczenie Bibliotece Śląskiej Srebrnego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Śląska Książnica została uhonorowana tym wyjątkowym wyróżnieniem przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Bogdana Zdrojewskiego. Brązowe Medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis odebrały z rąk Wicewojewody Śląskiego Stanisława Dąbrowy oraz Marszałka Województwa Śląskiego Bogusława Śmigielskiego panie dr Teresa Roszkowska i pani dr Barbara Maresz, zasłużone pracownice Biblioteki Śląskiej. Warto nadmienić, że Biblioteka Śląska w Katowicach jest pierwszą biblioteką publiczną w Polsce uhonorowaną tym wyróżnieniem.
Część merytoryczną Konferencji rozpoczęli włodarze województwa: Stanisław Dąbrowa – wicewojewoda i Bogusław Śmigielski – Marszałek, którzy odnieśli się w swoich wystąpieniach do dokonań Programu Rozwoju Bibliotek w naszym województwie. Gościem Konferencji był także Wicemarszałek Województwa Pan Zbyszek Zaborowski.
Podsumowania działań, jakie w ramach PRB podjęto w śląskich bibliotekach dokonała koordynatorka programu. Wystąpienie rozpoczęło się pytaniem skierowanym do wszystkich uczestników „czy było warto wziąć udział w Programie Rozwoju Bibliotek?” Przedstawiona prezentacja działań podjętych w ramach Programu w bibliotekach publicznych wraz z komentarzem nie pozostawiała wątpliwości, że było warto uczestniczyć w tym przedsięwzięciu
Informację o PRB w skali ogólnopolskiej przekazał uczestnikom Konferencji Pan Rafał Kramza z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Ten przekaz utwierdził uczestników Programu, że pomimo ciężkiej pracy, zmian organizacyjnych
i logistycznych, które należało niekiedy powziąć w bibliotekach warto było zaryzykować, bowiem profity z udziału w PRB przewyższają poniesione nakłady.
Cieszy nas, że obu wystąpień, potwierdzających słuszność uczestnictwa w Programie wysłuchali nie tylko jego uczestnicy - bibliotekarze, ale także przedstawiciele władz samorządowych, ale co najważniejsze niektórzy dyrektorzy bibliotek, które są uprawnione do wzięcia udziału w II rundzie PRB.
Bardzo ciekawie przygotował swoje wystąpienie pan Dariusz Śmiechowski- architekt ze Stowarzyszenia Architektów Polskich, który przedstawił założenia i wnioski
z realizacji projektu „Sztuka kształtowania przestrzeni w bibliotece”. Atrakcyjna prezentacja wzbogacona o film z przebiegu prac nad projektem oraz niezwykle zajmująca wypowiedź pana Śmiechowskiego wywołały żywą reakcję uczestników Konferencji, która w postaci dyskusji przeniosła się do kawiarni, na czas poczęstunku.
Założenia do tematu „Jak budować gminną koalicję” przedstawiła pani Ewa Kluczniok, animatorka z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, która frapująco i bardzo atrakcyjnie pokazała kogo, jak i gdzie zaprosić do gminnej koalicji, aby wspólna praca koalicjantów na rzecz rozwoju biblioteki przynosiła wymierne korzyści.
Na poparcie słów pani Kluczniok wystąpiły pani Ewa Kmiecik – Wronowicz, dyrektorka MBP w Czechowicach – Dziedzicach i pani Marzena Gałecka, specjalistka ds. promocji
w MBP, które przekazały swoje doświadczenia z budowania gminnej koalicji
w Czechowicach- Dziedzicach, ale także odniosły się do wystąpienia koordynatorki i również podkreśliły, że było warto uczestniczyć w PRB.
Relację z budowania koalicji w Gminie Wręczyca Wielka przekazał uczestnikom spotkania Pan Andrzej Kała, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, w strukturach którego działa biblioteka publiczna.
Konferencję zakończyło ogłoszenie konkursu „Gminne Koalicje na rzecz rozwoju Bibliotek”. Organizatorzy konkursu liczą, że wszystkie osiem koalicji gminnych, jakie powstały przy bibliotekach wiodących w województwie śląskim weźmie udział w konkursie.
Wieczorem, w domowym zaciszu można było sobie przypomnieć najważniejsze punkty Konferencji przywołane w sposób wyczerpujący w głównym wydaniu telewizyjnych Aktualności (regionalny dziennik informacyjny w TVP 3). Po wyemitowanym materiale gościem „na żywo” Aktualności był dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. Jan Malicki, który w studio ponownie odpowiadał na pytania dotyczące Programu Rozwoju Bibliotek.

Kolejna Konferencja już za rok.

8.XI.2010 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz